Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

10 października 2008

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony został szesnaście lat temu przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społecznej na problem, jakim są choroby psychiczne oraz kształtowanie właściwych postaw ludzi wobec osób z problemami psychicznymi. Każdego roku obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego koncentrują się wokół jednego, głównego tematu.

Głównym przesłaniem tegorocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na tak zwany "globalny wymiar zdrowia psychicznego". Chodzi przede wszystkim o podnoszenie efektywności leczenia, poprawę dostępu do opieki zdrowotnej oraz zapobieganie stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu chorych.

Pacjenci Szpitala Psychiatrycznego we Fromborku kolejny raz wzięli udział w konkursie plastycznym i literackim pt. "Po złoty kwiat wśród ciemności świata...", na temat "Moje drogowskazy". W kategorii plastycznej fromborscy artyści zajęli tym razem 1 miejsce i 3 wyróżnienia, zaś w kategorii literackiej 3 wyróżnienia.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Olsztynie zorganizowanej przez Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego. Wystawa prac pokonkursowych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych gości.

Jeszcze raz mieliśmy okazję przekonać się, że naszych pacjentów stać na wiele. Gratulujemy laureatom i zachęcamy do dalszej pracy twórczej.

|wiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego |wiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Ubiegłe lata:

Rok 2007

Temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w roku 2007 to "Wpływ różnic kulturowych i etnicznych na zdrowie psychiczne".

Personel i pacjenci szpitala uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Podczas konferencji ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i literackiego pt. "Po złoty kwiat wśród ciemności świata...", na temat "Mój mały... wielki świat". W kategorii plastycznej fromborscy artyści zdobyli tym razem 1 i 2 miejsce, a w kategorii literackiej 3 miejsce ex equo oraz wyróżnienie. Wystawa prac pokonkursowych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych gości i studentów, jako że zorganizowano ją w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego.

|wiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego |wiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego